کاشت I.U.D

آی یو دی یکی از روش های امن برای مقابله با بارداری است.

واژه IUD به صورت مخفف به معنای Intra uterine Device و یا اصطلاحا دستگاهی است که درون رحم کار گذاشته می‌شود.I.U.D  از یک میله  T شکل تشکیل شده است که درون رحم قرار می‌گیرد و مانع تشکیل سلول تخم می‌شود.انواع آی یو دی شامل آی یو دی حاوی مس و آی یودی آی یو دی هورمونی  می باشد.

آی یو دی هورمونی حاوی مقادیر اندکی پروژستین می باشد. پروژستین هورمونی است که شبیه به پروژسترون طبیعی بدن است که در دیواره رحم آزاد می شود. این هورمون مخاط دهانه رحم را ضخیم می کند و تماس اسپرم با دهانه رحم را دشوار می سازد.آی یو دی مسی حاوی مقادیر اندکی مس می باشد که به داخل رحم آزاد می گردد. به این ترتیب اسپرم نمی تواند برای رسیدن به تخمک حرکت مناسبی داشته باشد.

آی یو دی نمی تواند مانع از بروز بیماریهای مقاربتی گردد. قبل از کاشت آی یو دی باید معاینه فیزیکی انجام گیرد تا سلامت ارگان های تناسلی و عدم ابتلا به بیماری های مقاربتی تعیین گردد. آی یو دی برای افرادی که دچار عفونت های مکرر هستند نه تنها توصیه نمی شود بلکه می تواند خطرناک باشد. همچنین قبل از کاشت آی یو دی حتما باید آزمایش پاپ اسمیر انجام شود چرا که افراد مبتلا به سرطان دهانه ی رحم نمی توانند از آی یو دی استفاده کنند.

به طور کلی جایز است قبل از تصمیم به کاشت آی یو دی با مشاوران و متخصصان کلینیک مهرنگار مشاوره ای جهت انتخاب بهترین نوع جلوگیری از بارداری انجام دهید.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart