کنترل دوران بارداری

سلامت بارداری مادر با مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینات لازم دوران بارداری تأمین خواهد شد.

برای داشتن دوران بارداری راحت و با آرامش میتوان از فعالیتها و غذاهای مناسب بهره گیری نمود.

در دوران بارداری اصولاً به جز بعضی ویتامینها و مکملهای خوراکی تجویز سایر داروها باید با احتیاط صورت گیرد. در صورت استفاده خودسرانه از داروها خطر سقط جنین یا ایجاد ناهنجاریهای مادرزادی جنین وجود دارد.

مشکلات رایج در زمان بارداری

  • دیابت بارداری: دیابت در زمان بارداری به عنوان رایج‌ترین مشکل پزشکی شناخته شده است و ۳.۳% از زنان باردار را شامل می‌شود.
  • استرس در دوران بارداری: استرس در دوران بارداری ممکن است در اولین بارداری بیشتر باشد. اگر تجربه سقط جنین یا زایمان‌های دشوار داشته باشید، ممکن است استرس بیشتری سراغ شما بیاید. فقدان حمایت اجتماعی، نبود همسر، جمعیت زیاد و فقر می‌تواند استرس در دوران بارداری را بدتر کند. بعضی از افراد ممکن است نگران باشند که آیا به دنیا آمدن کودک روی رابطه آن‌ها با همسرشان تاثیر می‌گذارد یا نگران زایمان، درد و توانایی خود از برعهده آمدن وظایف بچه‌داری هستند.
  • اضافه وزن در بارداری: به طور معمول در سه ماهه دوم به بعد اضافه وزن شروع می شود. هر زن باردار به چیزی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰کالری انرژی اضافی در روز نیاز دارد که افزون بر این میزان نه‌ تنها تاثیری بر رشد جنین ندارد بلکه باعث آسیب به مادر و جنین می‌شود.

توجه داشته باشید که در بارداری ناخواسته تا سه ماه اول ممکن است متوجه بارداری نشوید. این امر خطر سقط جنین بر اساس نا آگاهی را افزایش می دهد. از این رو مشاوره بعد از ازدواج و آموختن روشهای جلوگیری از بارداری الزامیست.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart